piko-plant-social-biznes
Menu

Pielęgnacja storczyków Bohemian Orchid

By mogli Państwo jak najdłużej cieszyć się urodą storczyków Bohemian Orchid, podajemy tutaj kilka wskazówek dotyczących ich pielęgnacji.

bohemian-orchids-verzorging-lichte-plaats
Ustawić w jasnym miejscu, niewystawionym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych 
bohemian-orchids-verzorging-voeding
Raz na miesiąc podawać preparat do nawożenia roślin
bohemian-orchids-verzorging-knippen
Przycinać pęd kwiatowy w celu zapewnienia ponownego kwitnienia
bohemian-orchids-verzorging-onderdompelen
Co 5 do 7 dni zanurzać w wodzie
bohemian-orchids-verzorging-temperatuur
Optymalna temperatura: od 16 do 24˚C

 

Jasne miejsce 

Storczyki odmiany Phalaenopsis najlepiej rosną w temperaturze pokojowej, od 18 do 22˚C. Roślinę należy ustawić w pomieszczeniu w jasnym miejscu. Zimą storczyki dobrze znoszą bezpośrednie nasłonecznienie. W okresie od początku kwietnia do początku października promienie słoneczne są zbyt ostre i nie powinno się wystawiać storczyków na ich bezpośrednie działanie.

Odżywianie

Wolno rosnące Phalaenopsisy w warunkach mieszkaniowych nie potrzebują nawożenia lub potrzebują go bardzo niewiele. Ewentualnie można raz na miesiąc podlewać roślinę preparatem do nawożenia roślin doniczkowych.

Przesadzanie

Przesadzanie Phalaenopsisów (i ogólnie storczyków) nie jest zalecane, chyba że jest rzeczywiście konieczne, ponieważ doniczka stała się za mała. W dnie nowej doniczki powinny znajdować się otwory umożliwiające wypływanie nadmiaru wody. Zapobiega to gniciu korzeni. Storczyki lubią lekkie, przepuszczalne podłoże, więc nie należy zbyt silnie dociskać podłoża w doniczce. W większości centrów ogrodniczych można kupić specjalne podłoże do storczyków.

Nawadnianie

Storczyki są często zbyt obficie nawadniane. Korzenie NIGDY nie powinny stać w wodzie. Jeśli storczyk wstawiony jest do ozdobnej doniczki bez otworów, należy dbać o to, by nie stała w niej woda. Nadmiar wody powoduje obumieranie korzeni.
Nawadnianie powinno być wykonywane w następujący sposób: storczyk rosnący w doniczce uprawowej należy wyjąć z doniczki ozdobnej (a więc pozostawić roślinę w przezroczystej doniczce uprawowej) i zanurzyć w pojemniku z wodą o temperaturze pokojowej na 5 do 10 minut. W pojemniku nie powinno być zbyt dużo wody. Jej poziom powinien sięgać maksymalnie do 3/4 wysokości doniczki uprawowej. W zależności od warunków w mieszkaniu (temperatura i wilgotność powietrza) oraz od pogody na zewnątrz (dużo lub mało słońca) roślinę należy poddawać kąpieli wodnej nieco częściej lub nieco rzadziej niż raz na tydzień. Dobrym wskaźnikiem jest ciężar rośliny: im jest ona lżejsza, tym bardziej sucha. Z czasem coraz łatwiej jest to oceniać.

Ponowne kwitnienie

Po kwitnieniu należy przyciąć pęd kwiatowy nad drugim oczkiem, licząc od dołu. Oczko jest łatwo rozpoznawalnym zgrubieniem pędu kwiatowego. Po upływie czasu z oczka wyrośnie nowy pęd. Nowy pęd kwiatowy może także rozwinąć się pod liściem. Po kwitnieniu należy także ten pęd przyciąć nad drugim oczkiem. Umożliwi to wielokrotne kwitnienie rośliny. Jeśli Phalaenopsis nie zakwita ponownie, roślinę można przenieść na kilka miesięcy do nieco chłodniejszego (jasnego) pomieszczenia (o temperaturze od 19˚C), ponieważ stymuluje to powstawanie pąków. Po pojawieniu się nowego pędu, roślinę należy przenieść na stare miejsce.

Korzenie storczyków preferują odpowiednie podłoże

Storczyków nie powinno się nigdy sadzić w ziemi doniczkowej. Zatrzymuje ona zbyt dużo wilgoci, co może powodować gnicie korzeni. Odpowiednie do tego celu jest podłoże do storczyków, zwane również BARK, na bazie kory specjalnego gatunku sosny. W podłożu tym można z powodzeniem uprawiać wiele odmian storczyków epifitycznych (pod warunkiem, że roślina nie będzie mieć mokrych korzeni. Często dodaje się również rozdrobniony mech torfowiec (sphagnum) w celu zwiększenia zdolności absorbowania wilgoci przez podłoże. Gdy storczyk epifityczny zostanie zasadzony w takim podłożu i będzie właściwie nawadniany (nawadnianie – przesuszanie – nawadnianie – przesuszanie – ...) roślina w zasadzie nigdy nie będzie mokra, co bardzo ograniczy ryzyko gnicia korzeni.